Разлика помеѓу преработките на „Јованка Радичевиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
обновување, дополнување
(обновување, дополнување)
{{MedalGold|[[2012 European Women's Handball Championship|2012 Serbia]]|Team}}
}}
'''Јованка Радичевиќ''' ([[23 октомври]] [[1986]], [[Подгорица]], [[Црна Гора]]) - црногорска [[ракомет]]арка, која игра на местото десно крило.
 
==Биографија==
'''Јованка Радичевиќ''' е родена на 23 [[октомври]] [[1986]] година во [[Подгорица]]. Јованка е црногорска ракометарка која моментално игра за македонскиот првак [[ЖРК Вардар]] игра на позиција десено крило. Таа е репрезентативка на Црна Гора и најдобро десно крило во Европа од последното ЕП 2012 во Србија. Во сезоната 2012/2013 Радичевиќ ги обедини двете шампионски титули – со репрезентацијата на Црна Гора стана европски шампион, а со екипата на Ѓер ја освои титулата во Лигата на шампионите.
Јованка Радичевиќ''' е родена на [[23 октомври]] [[1986]] година<ref>[http://zrkvardar.mk/vesti/srekjen-rodenden-jovanka-0 официјална интернет-страница на ЖРК „Вардар“, „Среќен роденден Јованка“ (посетено на 21.10.2016)]</ref> во [[Подгорица]].
Радичевиќ е родена во Подгорица, Ц.Гора и во родниот град помина поголем дел од својата кариера во редовите на Будуќност. За црногорскиот првак настапуваше осум сезони (2004-2011). Со екипата на Будуќност има освоено седум шампионски и седум титули во Купот на Црна Гора (2005-2011), две титули во Регионалната лига (2010, 2011) и две титули во КПК (2006, 2010). По осум сезони минати во својот матичен клуб, во 2011 година Радичевиќ се пресели во составот на Ѓер ЕТО во Унгарија.Со унгарскиот тим ја продолжи победничката серија, два пати ја освои шампионската титула и два пати триумфира во Купот на Унгарија. Лани со Ѓер играше во финалето на ЛШ, а годинава стигна и до најголемиот клупски успех – ја освои титулата во Лигата на шампионите.
==Професионална кариера==
Радичевиќ ја започнала професионалната кариера во екипата на „[[ЖРК Будуќност Подгорица|Будуќност]]“, во која провела осум сезони (2004-2011) при што освоила седум шампионски и седум титули во Купот на Црна Гора ([[2005]]-2011), две титули во Регионалната лига ([[2010]], [[2011]]) и две титули во Купот на победниците на куповите ([[2006]], 2010). Во 2011 година, Радичевиќ се преселила во составот на „[[ЖРК Ѓер|Ѓер ЕТО]]“ од [[Унгарија]] и двапати ги освоила шампионската титула и Купот на Унгарија, а во сезоната 2012-2013 со „Ѓер“ ја освоила и Лигата на шампионите, откако една година претходно стигнала до финалето на ова натпреварување. Потоа, таа преминала во екипата на ЖРК „[[ЖРК Вардар|Вардар]]“ од [[Скопје]], при што двапати го освоила третото место во Лигата на шампионите.
 
==Репрезентативни настапи==
Јованка Радичевиќ е стандардна репрезентативка во составот на репрезентацијата на Црна Гора со која го освои 6.место на СП 2010, а во 2012 стана олимписки вицешампион на ОИ во Лондон и европски првак на ЕП 2012 во Србија. На европското првенство во Србија, Радичевиќ беше прогласена за најдобро десно крило во Европа во ол-стар тимот на шампионатот.
Радичевиќ постигнала големи успеси и како репрезентативка на Црна Гора: на [[Светско првенство во ракомет за жени 2010|Светското првенство во 2010]] година го освоила 6. место; на [[Олимписки игри 2012|Олимписките игри во 2012]] година била поразена во финалето; а на [[Европско првенство во ракомет за жени 2012|Европското првенство во 2012]] година ја освоила шампионската титула при што била прогласена за најдобро десно крило.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Ракометарки]]

Прегледник