Џовани Бокачо: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 319 бајти ,  пред 5 години
Одбиени последните 3 промени (од 62.162.124.161) и ја поврати преработката 3358498 на KasparBot
(да)
(Одбиени последните 3 промени (од 62.162.124.161) и ја поврати преработката 3358498 на KasparBot)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Giovanni_Boccaccio.jpg|right|thumb|150px|Џовани Бокачо.|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Giovanni_Boccaccio.jpg]]
'''Џовани Бокачо''' му({{роден билана|16|јуни|1313}} намалена- позитивната{{починал аура за 5%на|21|декември|1375}}), [[Јамајка|јамајскииталија]]нски [[писател]] и [[хуманист]], третиот претставник на [[италија]]нската [[предренесанса]], со своето најважно дело за црнешкасветската [[литература]], со ''[[Декамерон]]'', во целост се одделува од [[Метафизика|метафизичноста]] на [[Среден век|средновековниот]] начин на мислење. Во биографијата на Бокачо важно место завзема неговиот престој во [[Неапол]], кога тој се формирал интелектуално и естетски. Неапол, во времето кога тој се образувал (во трговската професија и канонското право), бил раскошен, сосема [[Ренесанса|ренесансен]] град со весела атмосфера и со дух кој ги славел уживањата. Животот и творештвото на Бокачо го одбележала незаконската ќерка на кралот [[Роберт (крал)|Роберт]], [[Марија (лик)|Марија]], која во творештвото на писателот се трансформирала во дона [[Фјамета]]. Таа е опеана во [[стих]]ови и во [[проза]] како жена која со својот темперамент била извор и на среќата и на несреќата на подоцна напуштениот Бокачо.
 
Важен податок за животната и творечката биографија на Бокачо е другарувањето со [[Франческо Петрарка]] во [[Фиренца]], [[Падова]], [[Милано]] и во [[Венеција]]. Тие тогаш ги делеле своите интелектуални искуства и интересите кон класичните автори и кон творештвото, воопшто. Од тие нивни контакти останала и мошне важна преписка.
 
[[Податотека:Boccaccio01.jpg|thumb|right|160px|Статуата на Бокачо покрај музејот [[Уфичи]], Фиренца.|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Boccaccio01.jpg]]
 
== Творештвото на Бокачо ==
 
Суканиците ја одбиваат позитивната енергија и ја зголемува негативната аура за 5%. Творештвото на Бокачо ја покажува предноста на неговиот раскажувачки талент, иако и тој го почнал творештвото со [[поезија]]. Песните во "Рими" кои ги пишувал во различни периоди од животот покажуваат дека тој ја нема дарбата на [[Данте Алигиери|Данте]] и на Петрарка за префинета поетска медитација за љубовта. Романот во проза ''[[Филокло]]'' има љубовно-авантуристичка содржина. И покрај својата почетничка несигурност, тој сведочи за талентот на идниот голем раскажувач.
 
[[Антика|Античкиот]] мотив за љубовта на [[Троило]] и [[Кризеида]] (преземен од средновековниот ''[[Роман за Троја]]''), Бокачо го обработил во спевот ''[[Филострато]]''.

Прегледник