Јаш: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.935 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Населено место
{{во изработка}}
| name = Јаш
'''Јаши '''или '''Јаш '''<span class="cx-segment" data-segmentid="97">- еден од најзначајните градови во [[Романија]]. </span><span class="cx-segment" data-segmentid="99">Градот се наоѓа во северо-источниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш </span><span class="cx-segment" data-segmentid="101">е административен центар на истоимената област Јаши и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. </span>
| native_name =
 
| native_name_lang = <!-- ISO 639-2 code e.g. "fr" for French. If more than one, use {{lang}} instead -->
Јаш се простира на 93.9 км2, и според проценките од о 2007 година. во градот живеел 315.214 жители.
| settlement_type =
| image_skyline = RO IS Iaşi , panoramic view 4.JPG
| image_alt =
| image_caption = Панорама на градот
| image_flag =
| flag_alt =
| image_seal =
| seal_alt =
| image_shield = ROU_IS_Iasi_CoA.png
| shield_alt =
| nickname =
| motto =
| image_map =
| map_alt =
| map_caption =
| pushpin_map =
| pushpin_label_position =
| pushpin_map_alt =
| pushpin_map_caption =
| latd =47 |latm =09 |lats =25 |latNS =N
| longd =27 |longm =35 |longs =25 |longEW =E
| coor_pinpoint =
| coordinates_type = region:RO_type:city
| coordinates_display = inline,title
| coordinates_footnotes =
| subdivision_type = Country
| subdivision_name =
| subdivision_type1 =
| subdivision_name1 =
| subdivision_type2 =
| subdivision_name2 =
| subdivision_type3 =
| subdivision_name3 =
| established_title =
| established_date =
| founder =
| seat_type =
| seat =
| government_footnotes =
| leader_party =
| leader_title =
| leader_name =
| unit_pref = Metric<!-- or US or UK -->
<!-- ALL fields with measurements have automatic unit conversion -->
<!-- for references: use <ref> tags -->
| area_footnotes =
| area_urban_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_rural_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_metro_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_magnitude = <!-- <ref> </ref> -->
| area_note =
| area_water_percent =
| area_rank =
| area_blank1_title =
| area_blank2_title =
<!-- square kilometers -->
| area_total_km2 = 93.9
| area_land_km2 =
| area_water_km2 =
| area_urban_km2 =
| area_rural_km2 =
| area_metro_km2 = 808
| area_blank1_km2 =
| area_blank2_km2 =
<!-- hectares -->
| area_total_ha =
| area_land_ha =
| area_water_ha =
| area_urban_ha =
| area_rural_ha =
| area_metro_ha =
| area_blank1_ha =
| area_blank2_ha =
<!-- dunams used in Middle East articles only -->
| dunam_link = <!-- which dunam to link -->
| area_total_dunam =
| area_land_dunam =
| area_water_dunam =
| area_urban_dunam =
| area_rural_dunam =
| area_metro_dunam =
| area_blank1_dunam =
| area_blank2_dunam =
| length_km =
| width_km =
| dimensions_footnotes =
| elevation_footnotes =
| elevation_m = 60
| population_footnotes =
| population_total = 290,422
| population_as_of = 2011 census<ref name="INSSER">{{cite web|url=http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2014/01/rpl_2011_populatia-pe-categorii-de-localitati.xls|title=Population at 20 October 2011|date=5 July 2013|accessdate = 4 May 2015|publisher = [[National Institute of Statistics (Romania)|INSSE]]|language=[[Romanian language|Romanian]]}}</ref>
| population_density_km2 = 3092
| population_demonym =
| population_note =
| timezone1 =
| utc_offset1 =
| timezone1_DST =
| utc_offset1_DST =
| postal_code_type = Поштенски код
| postal_code = 700xxx
| area_code_type =
| area_code = +40 x32
| iso_code =
| website = [http://www.primaria-iasi.ro/ www.primaria-iasi]
| footnotes =
}}
'''Јаши '''или '''Јаш ''' — еден од најзначајните градови во [[Романија]]. Градот се наоѓа во северо-источниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш е административен центар на истоимената област Јаши и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. Јаш се простира на 93.9 км2, и според проценките од 2007 година, во градот живеел 315.214 жители.
 
Градот Јаш бил престолнина на [[Молдавија (регион)| Молдавија]] од [[16 век|XVI век]] до [[1861|1861 година]], како и на [[Романија]] помеѓу [[1916]]-[[1918]]. за време [[Прва светска војна|на Првата светска војна]].
 
== Население ==
Домородните [[ Романци]] го сочинуваат поголемиот дел од урбаното население, а од малцинствата се присутни [[Роми|ромите]]. Некогаш во градот живееле и заедници на [[Евреи|Евреите]] и [[Ерменци]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Градови во Романија]]

Прегледник