Музеј за филистејската култура: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Coord|31|47|57.22|N|34|38|31.39|E|region:IL_type:mountain|display=title}} {{Музеј |name = Музејот на Филистеецот...)
 
Нема опис на уредувањето
|established = [[1990]]
|dissolved =
|location = [[Азотen:Ashdod]], {{ИЗР}}
|type =
|collection =
}}
 
'''Музејот на Филистеецот култура''' ('''המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן - The Corinne Mamane Museum of Philistine Culture''') е археолошки музеј во [[Азотen:Ashdod]], [[Израел]]. Таа ги истражува културата на [[Филистејците]] кои живееле во областа на градот. Музејот е единствениот музеј во светот посветен на културата Филистејците. Тоа беше првиот музеј кој беше отворен во Ашдод во 1990 година.
 
== Галерија ==
245

уредувања

Прегледник