Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
Одбиени последните 2 промени (од Sashko1999) и ја поврати преработката 3532065 на Ehrlich91
(Одбиени последните 2 промени (од Sashko1999) и ја поврати преработката 3532065 на Ehrlich91)
[[Античка Македонија]] била монархија со која владееле повеќе разни македонски кралски династии. За прв македонски крал се смета кралот [[Каран]] кој го основал македонското кралство во 808 г.п.н.е. (според некои извори 825 г.п.н.е.), а во повеќето книги како прв крал се сретнува и [[Пердика]] за кого се вели дека направил многу повеќе отоколку сите 7 кралеви кои владееле пред него. Најголем процут и територијално проширување, македонското кралство, доживеало за време на владеењето на [[Александар Македонски]] и неговиот претходник, татко му [[Филип II]], кога македонското кралство се протегало на три континети од [[Македонија]] на запад, преку [[Персија]] се до [[Индија]] на исток и [[Египет]] на југ. Царството доживеало пропаст по [[Македонско-римски војни|Македонско-римските војни]] (215 - 148 п.н.е) кога целосно било освоено од Римската империја, а [[Македонија]] била поделена на 4 провинции под многу строг режим.
 
== АнтичкиАнтичко-македонски јазик ==
Античките историчари и хроничари во своите пишани дела известуваат дека античките Македонци говореле посебен јазик, различен од Елините (Грците) и останатите соседни народи.
 

Прегледник