Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
'''Македонците и Елините(Грците), самите антички елински (грчки) историчари ги представуваат како две различни раси''' (Ариан, Грчки Историчар, Книга 2, Битката на Исус, стр. 119 ||| Diodorus Siculus 18.37.3-4.). '''Истaтата поделба на македонска и елинска раса ја среќаваме и кај римските историчари''' (Livy's book XXXI.44)
 
=== АнтичкиАнтичко - македонското кралство ===
[[Античка Македонија]] била монархија со која владееле повеќе разни македонски кралски династии. За прв македонски крал се смета кралот [[Каран]] кој го основал македонското кралство во 808 г.п.н.е. (според некои извори 825 г.п.н.е.), а во повеќето книги како прв крал се сретнува и [[Пердика]] за кого се вели дека направил многу повеќе отоколку сите 7 кралеви кои владееле пред него. Најголем процут и територијално проширување, македонското кралство, доживеало за време на владеењето на [[Александар Македонски]] и неговиот претходник, татко му [[Филип II]], кога македонското кралство се протегало на три континети од [[Македонија]] на запад, преку [[Персија]] се до [[Индија]] на исток и [[Египет]] на југ. Царството доживеало пропаст по [[Македонско-римски војни|Македонско-римските војни]] (215 - 148 п.н.е) кога целосно било освоено од Римската империја, а [[Македонија]] била поделена на 4 провинции под многу строг режим.
 
== АнтичкоАнтички-македонски јазик ==
Античките историчари и хроничари во своите пишани дела известуваат дека античките Македонци говореле посебен јазик, различен од Елините (Грците) и останатите соседни народи.
 
3.631

уредување

Прегледник