Разлика помеѓу преработките на „Откровение на Јован“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
'''Откровението на Јован''' или '''Апокалипса''' е името на последната книга од [[Новиот Завет]]. Во текот на средниот век, таа била разделена на 22 глави.
 
Според името на текстот, авторот себеси се нарекува Јован, и во првата глава од текстот нагласува дека е слуга на [[Исус Христос]] и дека е во затворот во [[Патмос]]. Во раното христијанство исклучително се сметало дека автор на овој текст е [[апостол Јован]]. Денеска, околу ова прашање постојат мислења дека можеби не се работи за [[Јован Богослов|апостол Јован]]. Откровението било напишано во периодот околу 90 до 100 година.
 
Откровението е предмет на дискусии и различно толкување на голем број истражувачи и теолози. Самото послание зборува за второто доаѓање на Исус Христос и исполнувањето на божјиот план за победата над [[Зло|злото]]. Откровението било наменето за христијаните кои биле постојано прогонувани во империјата.
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник