Разлика помеѓу преработките на „Верверици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 339 бајти ,  пред 4 години
(→‎Систематика: дополнување)
Верверицата се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Ловецот и верверичката“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 19.
* „Верверица Опашица“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]].<ref>Славко Јаневски, ''Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми''. Скопје: Темплум, 2014, стр. 16-19.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник