Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Секоја именка во македонскиот јазик си има свој род: машки, женски или среден. Родот е содржан во именката и тој не може да се промени.
 
''На пр.: човекмаж - машки род; жена - женски род; дете - среден род.''
 
Родот го има само во еднинската форма на именката.
Анонимен корисник

Прегледник