Разлика помеѓу преработките на „Гауда“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Гауда (хол. Gouda,) е град во западна [[Холандија]], во [[провинцијата Јужна Холандија]].Гауда која официјално добила статус на [[град]] во 1272 година, позната е по гауда [[сирење]], строупвафлс и лулиња уште од 15 век.Спрема последните податоци од 2014 година, Гауда има 70939 жители.Градот го добил името по познатото холандско семејство Ван дер Гауда која го изградила големиот замок на течението на реката Гаува по која и самата фамилија го добила своето име.Тој објект кој првобитно бил мочварен се развивал цели два века.Гауда има низа историски цркви и архитектура кои денес претставуваат популарна дестинација за туристите.[[Податотека:Kaasmarkt2_close.jpg|мини|250x250пкс|Традиционален пазар на сирење во Гауда]]
12.663

уредувања

Прегледник