Разлика помеѓу преработките на „Долмабахче“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 92 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
|size =
}}
'''Долмабахче''' ([[турски јазик|турски]]: ''Dolmabahçe Sarayе'') е [[дворец]] во [[Истанбул]], [[Турција]]. Се наоѓа во [[Босфор|европскиот]] дел на градот. Овој објект е првиот [[дворец]] којшто бил изграден во [[Османлиска империја|Османлиската империја]]. Бил граден во времето на [[Абдул Меџит I]] во периодот помеѓу [[1842]] и [[1853]] година. До [[1922]] година служил за резиденција на [[султан|султанот]]. По [[1922]] година во него живеал [[Кемал Ататурк]]. Денеска е претворен во [[музеј]].
 
'''Долмабахче''' ([[турски јазик{{lang-tr|турски]]: ''Dolmabahçe Sarayе'')Sarayı}} е [[дворец]] кој се наоѓа во [[Истанбул]], [[Турција]]. СеДворецот, кој денеска служи како музеј се наоѓа вона [[Босфор|европскиот]] дел на градот. Овојво објектреонот е првиотна [[дворецБешикташ]]. којштоОвој објект бил изграден во [[Османлискавремето империја|Османлискатана империја]].османлискиот Бил граден во времето насултан [[Абдул Меџит I]] во периодот помеѓу [[1842]] и [[1853]] година. ДоВо периодот од 1856 до 1887 година и во периодот од 1909 до [[1922]] година, дворецот служилслужел закако резиденција на [[османлискиот султан|султанот]]. По [[1922]] година во него живеал [[Кемал Ататурк]]. Денескакаде е претворенпочинал во [[музеј1938]] година.
 
== Наводи ==

Прегледник