Прејди на содржината

Крилен центар (кошарка): Разлика помеѓу преработките

додадено нешто
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 26 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q462471 (translate me))
(додадено нешто)
Една од основните улоги на овој играч е помош на центарот во рекетот, како и во напад така и во одбраната. Меѓутоа во поновото време ваквите играчи се повеќе се отвараат на шут од дистанца. Со тоа често се добива слободен простор во рекетот за центарот. Овие играчи поради своите комбинирани позиции доста често ги содржат скоро сите кошаркарски особини: висина, сила, брзо движење и шут. Еден од најпознатите шутери на денешницата е крилниот центар и репрезентативец на [[Кошаркарска репрезентација на Германија|германската кошаркарска репрезентација]], [[Дирк Новицки]].
 
Најпознат играч на оваа позиција бил [[Карл Малон]], но исто така биле познати и [[Чарлс Баркли]], [[Кевин Гарнет]], Крис Бош, како и [[Тим Данкан]].
 
{{Позиции во кошарката}}
Анонимен корисник