Разлика помеѓу преработките на „Гагаузи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 85.187.116.206 (разговор), вратено на последната верзија на 189.120.3.230
(sdsadczxcazsssss)
с (Отстрането уредувањето на 85.187.116.206 (разговор), вратено на последната верзија на 189.120.3.230)
|religions = '''[[Православие]]'''
}}
'''Гагаузите''' ''([[гагауски]]: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; [[руски]]: Гагаузы)'' се [[Бугаријатурски народи|турски народ]] кој живеe претежно во [[Молдавија]], односно во автономната покраина [[Гагаузија]]. Во [[Гагаузија]], тие сочинуваат околу 83% од вкупното население. Мнозинството од Гагаузите се со [[Православие|православна вероисповед]] но има и [[ислам|муслимани]] кои живеат во [[Турција]]. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од кои во [[Молдавија]] живеат 147 500, во [[Украина]] 31 000 и во [[Турција]] 15 000.
 
 

Прегледник