Прејди на содржината

Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{ infobox nobility
'''Рудолф III''' ({{lang-de|Rudolf III}}, роден во {{роден на|||1373}} - починал на {{починал на|11|јуни|1419}}) — владетел од династијата [[Аскани]] како [[Изборно Кнежевство Саксонија|изборен кнез од Саксонија]] во периодот од [[1388]] до [[1419]] година.
| name = Рудолф III
| title = [[Војводство Саксонија-Витенберг|Војвода од Саксонија-Витенберг]]
| image = RudolfIIISachsenWittenberg.jpg
| caption =
| succession = [[Изборно Кнежевство Саксонија|Изборен кнез на Саксонија]]
| reign = 1388–1419
| predecessor = [[Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Венцел I]]
| successor = [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III ]]
| noble family = [[Аскани]]
| father = [[Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Венцел I]]
| mother = Cecilia of [[Carraresi|Carrara]]
| spouse = Ана<br/>Барбара
| birth_date = {{circa| 1373}}
| birth_place = [[Витенберг]]
| death_date = {{death date|1419|6|11|df=yes}}
| death_place = [[Бохемија]]
| burial_place = Витенберг
}}
'''Рудолф III''' ({{lang-de|Rudolf III}}, роден во {{роден на|||1373}} во {{роден во|Витенберг}}- починал на {{починал на|11|јуни|1419}}) — владетел од династијата [[Аскани]] како [[Изборно Кнежевство Саксонија|изборен кнез од Саксонија]] во периодот од [[1388]] до [[1419]] година.
 
== Рани години ==