Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Рудолф III во 1419 година бил наследен од помалиот брат [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III ]].
 
== Семејство ==
 
Рудолф III во 1387/1389 година се оженил за Ана од Мајсен.
 
На [[6 март]] [[1396]] година се оженил за Барбара со која имала 5 деца:
 
*Схоластиката
*Рудолф
*Венцел
*Сигмунд († 1407)
*Барбара

Прегледник