Рудолф III (војвода од Саксонија-Витенберг): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(НС)
 
Нема опис на уредувањето
'''Рудолф III''' ({{lang-de|Rudolf III}}, роден во {{роден на|||1373}} - починал на {{починал на|11|јуни|1419}}) — владетел од династијата [[Аскани]] како [[Изборно Кнежевство Саксонија|изборен кнез од Саксонија]] во периодот од [[1388]] до [[1419]] година.
 
== Рани години ==
 
Тој бил најстариот син и наследник на [[Венцел I (војвода од Саксонија-Витенберг)|Венцел I]] и на Сесилија.
 
== Управување ==
 
По смртта на неговиот татко, тој го презел во [[1388]] година управувањето на Саксонија-Витенберг. Долги години Рудолф III бил во конфликт со архиепископот на [[Магдебург]].
 
Во [[1419]] година царот [[Сигизмунд (цар на Свето Римско Царство)|Сигизмунд]] го испратил во [[Бохемија]] да го задуши првото востание на [[хусити]]те во [[Прага]] ([[Хуситски војни]]). Тој починал по патот за [[Бохемија]]. Се смета дека најверојатно бил отруен. Рудолф бил погребан во палатската црква во [[Витенберг]]. Во [[19 век]] бил преместен во црквата на дворецот и за време на [[Втората светска војна]] во фамилијарна гробница.
 
Рудолф III во 1419 година бил наследен од помалиот брат [[Албрехт III (војвода од Саксонија-Витенберг)|Албрехт III ]].

Прегледник