Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 59 бајти ,  пред 4 години
svg
(ситна поправка)
(svg)
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|right|250px|Шеснаесет-зрачното сонце со кралската розета во сончевата топка - симбол на античките Македонци и античкото Македонско кралство]]
[[Податотека:Route of Karanos to establish his own kingdom.png|thumb|250px|Еден од претпоставените патишта на [[Аргеади]]те - основоположници на македонското Кралство, од [[Аргос]] во [[Пелопонез]], до [[Македонија]].]]
[[Податотека:PreMacedonPartial Tribal ethnes Map prior to the expansion of Macedon (English).pngsvg|right|thumb|250px|Положба на локалните племиња преди експанзијата на Античките Македонци.]]
[[File:PieriaPieresExpulsionMap.jpg|thumb|250px|Начало на експанзијата на Античките Македонци. Протерување на [[Тракијци|тракиското]] племе Пиери од регионот на [[Олимп]] во регионот на [[Кушница|Панагион]] од страна на Македонците.]]
[[Податотека:ExpansionOfMacedon.jpg|thumb|250px|right|Експанзијата на Античка Македонија до смрта на Филип II.]]
16

уредувања

Прегледник