Разлика помеѓу преработките на „Големо Московско Кнежевство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox Former Country
|native_name=Великое Княжество Московское<br>''Velikoye Knyazhestvo Moskovskoye''
|conventional_long_name=Големо московскоМосковско кнежествоКнежество
|common_name=
|continent = Europe
|currency = [[руска рубла]]
}}
'''ГолемотоГолемо московскоМосковско кнежествоКнежество''' ([[руски]]: ''Великое княжество Московское'') било средновековно руско кнежество кое постоело во периодот од [[1263]] до [[1547]] година. Оваа кнежество било наследник на [[Владимирско-Суздалско кнежество|Владимирско-Суздалското кнежество]] а претходник на [[Руско царство|Руското царство]].
 
Кога монголците ја нападнале територијата на Киевска Русија, Москва претставувала безначајно место во [[Владимирско-Суздалско кнежество|Владимирско-Суздалското кнежество]]. Иако во зимата на 1238 година ја опожариле Москва, московската област пружила одредена сигурност од монголските напади. [[Киевска Русија]] започнало постепено да се распаѓа на неколку мали кнежества. Така кон крајот на [[12 век]] [[Владимир]] се поделил на Ростовско, Перејаславско, Јуриевско и Страдодубско кнежество. Во втортата половина на [[13 век]] настанале Суздалското, Костромското и Московското кнежество.

Прегледник