Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Свето Римско Царство)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Фердинанд II ''' ({{lang-de|Ferdinand II}}, роден на {{роден на|9|јули|1578}} во {{роден во|Грац}} - починал на {{починал на|15|февруари|1637}} во {{починал во|Виена}}) — владетел од [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката династија]] како [[цар на Светото Римско Царство]] во периодот од [[1620]] до [[1637]] година, [[крал на Унгарија]] (1618-1625), [[крал на Бохемија]] (1619-1637), [[крал на Хрватска]] (1619-1637), [[Надвојводство Австрија|надвојвода од Австрија]] (1590-1637) и [[Војводство Штаерска|надвојвода од Штаерска]].
 
Фердинанд II бил голем приврзеник на католизмот, па неговото признавање како крал на Бохемија довело до започнување на [[Триесетгодишна војна|Триесетгодишната војна]] против протестантите.
== Рани години==
 
Фердинанд бил роден во грац во 1578 година како син на [[Карло II (надвојвода од Австрија)|Карло II]] и [[Марија Ана Баварска]]. Своето образование го завршил во Инголштат. По крајот на школувањето во [[1595]] година започнал да управува со своите наследни територии кои тогаш биле управувани од страна на неговиот роднина, [[Максимилијан III (надвојвода од Австрија)|Максимилијан III]]. По преземањето на должноста започнал големо протерување на некатоличкото население.
 
== Крал на Бохемија ==

Прегледник