Државна изборна комисија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 години
ситна поправка
Нема опис на уредувањето
(ситна поправка)
}}
 
'''Државната Изборнаизборна Комисијакомисија''' или '''ДИК''' според [[Уставот на Република Македонија]] е надлежна за спроведување на сите избори во [[Република Македонија]]. ДИК е составена од претседател, потпретседател и членови. Сите членови на ДИК ги избира [[Собранието на Република Македонија]], по претходен политички консензус.
 
== Избор и состав ==

Прегледник