Разлика помеѓу преработките на „Мирзино јато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 144 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Мирзино јато''' била југословенска диско-поп група од [...)
 
'''Мирзино јато''' била југословенска [[диско музика|диско]]-[[поп Поп-музика|поп]] група од [[Сараево]]. ГрупаГрупата е формиранасоздадена кон крајот на 1970тите1970-тите години под влијание на германската диско група [[Boney M|Бони Ем]]. Членови на Мирзино Јато биле [[Мирза Алијагиќ]], [[Зузи Зу|Зузи Зумрета Миџиќ]] и [[Гордана Ивандиќ]]. Мирзино Јато објавиле два албума, „Шеќер и мед“ (''Шећер и мед''; 1979) и „Најсладок роду“штрк“ (''Најслађи роде''; 1983). Сите песни за групата ги напишал [[Сеад Липовача]] од [[ДивиДивље јагодијагоде]]. Единствен хит на групата станала песната „Апсолутно твој“ од албумот „Шеќер и мед“.
 
Мирза Алијагиќ кариерата ја продолжил како бас во сараевската опера, Гордана Ивандиќ (сестра на тапанарот на [[Бијело дугме]], [[Горан Ивандиќ]]) станала пејачка на групата [[Макадам (група)|Макадам]].
 
== Литература ==
* {{Cite book |ref= harv|last= Janjatović|first= Petar|authorlink= Петар Јањатовиќ|coauthors= |title= Ex YU rock enciklopedija |year= 2003|url=http://www.vbs.rs/scripts/cobiss?command=DISPLAY&base=cobib&rid=137175308 |publisher= Čigoja štampa|location= Beograd| }} (''на српски)''
 
[[Категорија:Босанскохерцеговски музички групи]]

Прегледник