Разлика помеѓу преработките на „Џанлука Брамбила“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.099 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| proyears = 2010–2012<br>2013–
| proteams = {{ct|CSF|2010}}<br>{{ct|OPQ|2013}}
| majorwins = '''[[Голема трка (велосипедизам)|Големи трки]]'''
| majorwins =
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
| updated = 9 јануари 2016
::1 индивидуална етапа ([[Џиро д’Италија 2016|2016]])
| updated = 916 јануаримај 2016
}}
 
 
Во септември 2014 година, Брамбила бил исфрлен од [[Вуелта а Еспања 2014|Вуелта а Естапа]], затоа што разменил неколку удари со рускиот велосипедист [[Иван Ровни]] во текот на [[Вуелта а Еспања 2014 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 16|шеснаесеттата етапа]].<ref name="DQ">{{нмс |url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/cycling/29116808|title=Вуелта а Еспања: Брамбила и Ровни дисквалификувани додека Контадор победи |accessdate=9 септември 2014|work=BBC Sport}}</ref>
 
Во 2016 година ја освоил [[Џиро д’Италија 2016 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 8|осмата етапа]] на [[Џиро д’Италија 2016|Џиро д’Италија]], која му ја донела и розевата маичка. Ја освоил етапата преку рано бегство.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingquotes.com/news/2016_giro_ditalia_stage_9_preview/#fyW19jH2jv7j3Cgg.97|title=Reactions from stage 8 of the Giro d’Italia|work=Cycling Quotes|publisher=CyclingQuotes.com 2013|date=14 мај 2016|accessdate=14 мај 2016|language={{en}}}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 10. [[Џиро ди Ломбардија 2015|Џиро ди Ломбардија]]
: 10. Класик Ла Дром
;2016
: 1. Етапа 8 [[Џиро д’Италија 2016|Џиро д’Италија]]
: 1. Трофео Поленка-Порт де Андрат
: 3. [[Страде Бјанке]]
: 4. Трофео Сера де Трамунтана
: 10. Краен пласман [[Трка околу Оман]]
{{Palmares end}}
 
'''Grand Tour general classification results timeline'''
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Grand Tour
!2011
!2012
!2013
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2011|95]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2012|13]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2013|105]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|29]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|ДСК]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|13]]
| style="text-align:center;"|
|}
 
СО = се откажал; ДСК = дисквалификуван; — = не учествувал
 
== Наводи ==
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Етикс-Квик Степ}}
[[Категорија:Родени во 1987 година]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Италијански етапни победници на Џиро д’Италија]]

Прегледник