Единица мерка: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 730 бајти ,  пред 6 години
fdvdfzbgbhgsn
с (Bot: Migrating 63 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q47574 (translate me))
(fdvdfzbgbhgsn)
Во [[физика]]та и [[техника]]та, '''единиците мерки''' ('''единици на физичките величини''', '''единици на измерувањето''') се користат за стандардизирано претставување на резултатите од мерењата. Бројната вредност на физичката величина се претставува какое односпроизволен наи измеренатада вредностсе соопределува некојаспоред стандарднаЕБИ вредност,СЕ.. којаПостојат семногу јавуваразлични какоединици единицамерки мерка.кои Бројотсе којразликуваат укажувапо изборот на единицата мерка сеосновните нарекуваединици именуванмерки.
 
Државата, како по правило, воспоставува било какви системи на единици. [[Метрологија]]та непрекинато работи на подобрување на постоечките единици мерки и основните единици и еталони.FUCK YOU ZAEV I GRUEVSKI
Се разликуваат основни единици мерки, кои се определуваат со помош на [[еталон]]и, и производни (изведени) единици мерки кои се определуваат со помош на основните. Изборот на величини и количествата на основните единици може да биде произволен и да се определува според традицијата или согласноста. Постојат многу различни единици мерки кои се разликуваат по изборот на основните единици мерки.
 
Државата, како по правило, воспоставува било какви системи на единици. [[Метрологија]]та непрекинато работи на подобрување на постоечките единици мерки и основните единици и еталони.
 
[[Категорија:Метрологија]]
Анонимен корисник

Прегледник