Разлика помеѓу преработките на „Махараштра“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 27 бајти ,  пред 4 години
new file
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(new file)
 
'''Махараштра''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 307.713 км² и 96.752.247 жители (сос: 1. јан. 2001). Густината на населението е 314 жит/км². Втора е по население, а трета по површина во Индија. Најголемиот индиски град [[Мумбај]] (поранешен Бомбај) е главен град на Махараштра.
[[Податотека:DowntownBombayMumbai 03-2016 27 skyline at Marine Drive.jpg‎|thumb|десно|300px|Поглед на Мумбај]]
 
== Географија ==
99

уредувања

Прегледник