Разлика помеѓу преработките на „Алкален метал“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 4 години
поправка на правопис - благородно
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(поправка на правопис - благородно)
 
Алкалните метали имаат најнизок јонизирачки потенцијал во нивниот период како и отфрлање на еден електрон од последнта орбита која им дава конфигурација на стабилен инертен гас. Другте јонизирачки потенијали се многу високи кога оддават електрон од нив и имаат конфигурација на племенитблагороден гас. Алкалните метали се познати за нивните енергетски реакции со водата.
Реакцијата со водата е прикажана на следниов начин:
Алкални+вода →хидроксиди+водород

Прегледник