Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
поправка на правопис - не можат
с
(поправка на правопис - не можат)
== Исламскиот календар ==
{{Main|Исламски календар}}
Исламските датуми почнуваат со Хиџра, или преселбата од [[Мека]] во [[Медина]]. Ова е 1 година по исламскиот календар која одговара на 622. [[Месечев календар|Месечевиот календар]] се разликува од другите такви календари (како на пр. [[Келтски календар|келтскиот календар]]) по тоа што ги нема [[престапен месец|престапните месеци]] со тоа што е синхронизиран само со [[месец|лунациите]], но не и со [[сончева година|сончевата година]] и со тоа резултира во години со 354 или 355 дена. Затоа, исламските датуми неможатне можат да се претвораат во вообичаните п.н.е/н.е датуми со едноставно додавање на 622 години. Исламските празници не паѓаат фиксирани датуми од месечевиот каландар, што се разни годишни времиња и датуми во [[Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар]].
 
== Исламски школи ==

Прегледник