Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 434 бајти ,  пред 4 години
(Одбиени последните 3 промени (од 62.73.80.87) и ја поврати преработката 3405461 на TheGreatMKD)
(→‎Културно значење: дополнување)
 
== Културно значење ==
==Дунав како тема во уметноста и во популарната култура==
Некои дела од областа на [[Уметност|уметноста]] и [[Популарна култура|популарната култура]] ја обработуваат реката Дунав, како на пример:
* „Дунав“ - расказ на рускиот писател [[Едвард Лимонов|Едуард Лимонов]].<ref>Едуард Лимонов, ''Девојка-ѕвер!''. Скопје: Темплум, 2007, стр. 90-96.</ref>
* „[[На убавиот син Дунав]]“ (''An der schönen, blauen Donau'') - [[валцер]] на австрискиот композитор [[Јохан Штраус]].
 
== Наводи ==
На Дунав е посветен познатиот [[валцер]] на австрискиот композитор [[Јохан Штраус]], „[[На убавиот син Дунав]]“ (''An der schönen, blauen Donau''). Реката исто така има место и во бугарската историја, во маршот „[[Тих бел Дунав]]“.
{{наводи}}
 
{{Хидрографија на Хрватска |state=collapsed}}

Прегледник