Разлика помеѓу преработките на „Мутација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 647 бајти ,  пред 4 години
дополнување
с
(дополнување)
* При ''[[Мутација на изместување од рамката|мутацијата на изместување од рамката]] (frameshift)'', додавањето или губитокот на ДНК бази доведува до во промени на полипептидната низа. Отчитувачката рамка на еден ген се состои од групи по 3 бази ([[кодон]]), од кои секоја кодира по една аминокиселина. Frameshift-мутацијата го менува групирањето на овие бази и го менува кодот за соодветната аминокиселина. Добиената белковина е обично нефункционален. Frameshift-мутации можат да бидат и инсерциите, делециите и дупликациите.
* ''[[Повторувачка експанзија]]''. [[Нуклеотид]]ите се кратки ДНК секвенци кои се повторуваат неколку пати во една низа. На пример, една тринуклеотидна низа се состои од секвенци од по 3 базни парови, додека тетрануклеотидната низа е составена од секвенци од 4 базни парови. Повторувачка експанзија е мутација која го зголемува бројот на кратките ДНК секвенци.
 
==Мутацијата како тема во уметноста и во популарната култура==
Некои дела до областа на [[Уметност|уметноста]] и [[Популарна култура|популарната култура]] ја обработуваат мутацијата, како на пример:
* „Мутант“ - расказ на рускиот писател [[Едвард Лимонов|Едуард Лимонов]].<ref>Едуард Лимонов, ''Девојка-ѕвер!''. Скопје: Темплум, 2007, стр. 14-30.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Мутации| ]]

Прегледник