Тропски циклон: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
поправив некои зборови
[проверена преработка][проверена преработка]
с (отстранета Категорија:Буринец; додадена Категорија:Бури using HotCat)
(поправив некои зборови)
== Услови за настанок на циклон ==
За да може да настане еден тропски циклон потребно е да се изполнети следните услови:
* Температурата на водата на површината на океанот со дебелина од најумалку 50 мм треба да изнесува над 26,5 °C. Во тој случај океанот претсатвува доволно голем извор на енергија за развој на циклонот. По формирањето на облаците воздухот се загрева и наважнуванавлажнува со помош на топлата вода од океанот.
* Распоредот на температурата и валагатвлагата во атмосферата треба да биди соодветен за развојот на високите темни кумулонимбуси.
* Оддалеченоста од екваторот треба да изнесува најмалку 500 км.
* Промената на брзината на ветерот во целата тропосфера треба да биде многу мала. Тоа би им овозможило „организирање“ на конвекцијните облаци во циклоснки систем.
Анонимен корисник

Прегледник