Леополд Стоковски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
[[File:Leopold Stokowski LOC 26447u.jpg|thumb|200px|Фотогарафија на Леополд Стоковски]]
'''[[Леополд Стоковски]]''' ({{роден во|Лондон}}, {{роден на|18|април|1882}} - {{починал во|Хемшајр}}, {{починал на|14|септември|1977}}), американски— британски диригент од полско потекло, пропагатор на современата музика, еден од најпознатите диригенти во светот.
 
{{Никулец за биографија}}

Прегледник