Разлика помеѓу преработките на „Смртта на трговскиот патник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎За драмата: дополнување
(нова страница)
 
(→‎За драмата: дополнување)
 
==За драмата==
Драмата, напишана во [[1949]] година, содржи два чина и еден [[реквием]]. Од критиката, таа е оценета како ремек-дело и како најдобар драмски текст на Милер. Критичарите ја оценуваат како „приказна за [[Пепелашка]] во облик на маж“ (Хоган), како модерна верзија на „гинтизмот“ (Геснер), но и како осуда на „американскиот сон“.<ref>Tihomir Vučković, „Artur Miler“, во: Artur Miler, ''Smrt trgovačkog putnika''. Beograd: Rad, 1969, стр. 87-89.</ref>
Драмата содржи два чина и еден [[реквием]].
 
==Ликови==
Во дарамата се појавуваат следниве ликови:<ref>Artur Miler, ''Smrt trgovačkog putnika''. Beograd: Rad, 1969.</ref>

Прегледник