Разлика помеѓу преработките на „Грачаница (манастир)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нова страница
(нова страница)
 
(нова страница)
 
==Историја==
[[Податотека:MilutinGračanica Gracanica- ktitorFlickr detalj- quinn.anya.jpg|мини|Портрет на кралот Милутин, ктитор на манастиротМанастирот Грачаница]].
Манастирот е изграден во 1321 година, а ктитор бил српскиот крал [[Стефан Урош II Милутин|Милутин]]. Манастирот е посветен на Успението на Пресвета [[Богородица]].
 
==Фрескопис==
[[Податотека:Meister von Gracanica (II) 001.jpg|мини|Фреска во манастирот Грачаница]]
 
 
== Галерија ==
Податотека:Helen of Anjou and her son King Milutin, Gračanica.jpg|Кралицата мајка [[Елена Анжујска]] као монахиња, и Стефан Милутин као монах.
Податотека:Gracanica 02.jpg|Страшниот суд (нартекс).
Податотека:Milutin Gracanica ktitor detalj.jpg|мини|Портрет на кралот Милутин, ктитор на манастирот Грачаница
Податотека:Gračanica - Flickr - quinn.anya.jpg|Дело великих мајстора који су је градили од тесаног камена и опеке.
</gallery>
 
==Грачаница како тема во уметноста и во популарната култура==
Манастирот Грачаница се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Грачаница“ - песна на српската поетеса [[Десанка Максимовиќ]].<ref>Desanka Maksimović, ''Izabrane pesme'' (peto dopunjeno izdanje). Beograd: BIGZ, 1985, стр. 192.</ref>
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Манастири во Косово]]
[[Категорија:Манастири на Српската православна црква]]

Прегледник