Разлика помеѓу преработките на „Уметност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 3 години
с
Отстрането уредувањето на 46.217.146.196 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
с (Отстрането уредувањето на 46.217.146.196 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
Дрвената маска, која најчесто е приказ на некаков дух долго време се сметала за типичен предмет кој најдобро ја симболизира африканската уметност. Постепено се појавиле други форми и во [[1966]] се оддржал првиот светски фестивал на црните уметности во Дакар, претставувајќи му го на светот богатството на африканската уметност. <ref name="Afrique annuaire"/>. Од [[1989]], редовно во Дакар се оддржува биенале на современата африканска уметност <ref>[http://www.dakart.org/ Dak'Art]</ref>.
 
=== Азија ===
Азија[[Податотека:Angkor Wat 01.jpg|thumb|[[Ангкор Ват]].]]
 
Примерот на [[Азија|азискиот континент]] е добар показател за тешкотијата да се воспостави класификации на историјата на уметноста базирана врз континенти и историски периоди.

Прегледник