Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
==Св. Кирил и Методиј како тема во уметноста и во популарната култура==
Свети Кирил и Методиј се јавуваат како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Солунските браќа“ (''Solunska braća) - песна на српскиот поет [[Миодраг Павловиќ]].<ref>Miodrag Pavlović, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1979, стр. 75-76.</ref>
 
== Галерија ==

Прегледник