Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(→‎Галерија: дополнување)
с
|birth_date=826 или 827 и 815
|death_date={{death date|0869|2|14|df=y}} и {{death date|0885|4|6|df=y}}
|feast_day=[[14 февруари]] (денешен римокатолички календар); [[5 јули]] (римокатолички календар 1880-1886); [[7 јули]] (римокатолички календар 1887-1969)<br />[[11 мај]]<ref>[Во [[XXI век]] овојовaa датумдатa во [[јулијански календар|јулијанскиот календар]] соодветствува со [[24 мај]] во [[грегоријански календар|грегоријанскиот]]</ref> ([[Православие|Источна православна црква]])<br />[[5 јули]] ([[Чешка Република]] и [[Словачка]])
|venerated_in=[[Римокатоличка црква]]<br />[[Православие|Источна православна црква]]<br />[[Англиканска заедница]]<br />[[Лутеранска црква]]|image=Cyril Methodius25K.jpg
|imagesize=150px

Прегледник