Разлика помеѓу преработките на „Игнатиј I Цариградски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| name = Игнатиј I Цариградски
| honorific-suffix =
| patriarch_of = Патријарх на КонстантинополЦариград
| image = Hagia Sophia Constantinople 2007 (28).JPG|
| caption =
| birth_name =
| birth_date = {{роден на|||799}}
| birth_place = {{роден во|КонстантинополЦариград|}}
| death_date = {{починал на|23|септември|877}}
| death_place =[[КонстантинополЦариград]]
| buried =
| nationality =
|other = Игнатиј
}}
'''Игнатиј I Цариградски''' ({{роден на|||799}} во {{роден во|КонстантинополЦариград|}} - {{починал на|23|септември|877}}) бил [[Вселеснки патријарх]] во периодот од [[847]]–[[858]] и [[867]]–[[877]] година.
 
Игнатиј бил син на императорот [[Михаил I Рангабе]]. За патријарх дошол по смртта на [[Методиј I Цариградски|Методиј I]] во [[846]] година. Во [[858]] година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, [[Фотиј I Цариградски|Фотиј I]]. Но кога на царскиот престол дошол [[Василиј I|Василиј Македонецот]], тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил [[877]] година<ref>{{cite web|title=Свети Игнатиј, патријарх Цариградски|url=http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1958|accessdate=6 февруари 2011|language=Македонски}}</ref>.

Прегледник