Граничево: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.915 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Dimos
{{Без извори|датум=август 2010}}
|name име= Грамич
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Κρυονέρι
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_skyline =
| слика мапа=
|caption_skyline =
| име=Грамич
|city_flag =
| општина=
|city_seal =
| околија=
|nickname =
| популација=
|image_map = {{ПозКарта
| поштенски број=
| Егејска Македонија Лагадина
| повикувачки број=
| ширина =
| надморска височина=
| опис = <center>Местоположба на Грамич во [[Солун (округ)|Солунско]] и областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]</center>
| географска широчина=
| релјефна =
| географска должина=
| натпис = Грамич
| веб=
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 40 | ГШ_мин = 48| ГШ_прав = N
| ГД_степ = 23| ГД_мин = 16| ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
|lat_deg = 40
|lat_min = 48
|lon_deg = 23
|lon_min = 16
|elevation_min =
|elevation = 603
|elevation_max =
|periph = [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]
|periphunit = [[Солун (округ)|Солунски округ]]
|prefec =
|municipality = [[Лагадина (општина)|Лагадина]]
|municunit = [[Лагадина]]
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of = 2001
|population = 901
|area =
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|website =
}}
 
'''Грамич''' ({{lang-el|Κρυονέρι}}, ''Крионери '', до [[1927]] Γκερμίτς ''Гермиц'')<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/169389 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Κρυονέρι]</ref> — село во [[Лагадина (општина)|Општина Лагадина]] во [[Солун (округ)|Солунски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]].
'''Грамич''' е село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 23 километри од градот [[Лагадин]] (Лагадин) на [[Богданска Планина|Богданската Планина]]. Селото се наоѓа на надморска височина од 603 метри.
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
== Историја ==
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]

Прегледник