Разлика помеѓу преработките на „Превртенец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5.167 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Место во Грција
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|name = Превртенец
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Δελικλή Καγιά
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_skyline =
| слика мапа=
|caption_skyline =
| име=Превртенец
|city_flag =
| општина=
|city_seal =
| околија=
|nickname =
| популација=
|image_map = {{ПозКарта
| поштенски број=
| Егејска Македонија Вртикоп
| повикувачки број=
| ширина =
| надморска височина=
| опис = <center>Местоположба на Превртенец во општината [[Вртикоп (општина)|Вртикоп]] и областа Централна Македонија</center>
| географска широчина=
| релјефна =
| географска должина=
| натпис = Превртенец
| веб=
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 40 | ГШ_мин = 51 | ГШ_прав = N
| ГД_степ = 22 | ГД_мин = 07 | ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
|lat_deg = 40
|lat_min = 51
|lon_deg = 22
|lon_min = 07
|elevation_min =
|elevation =
|elevation_max =
|periph = [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]
|periphunit = [[Постол (округ)|Постол]]
|prefec =
|municipality = [[Вртикоп (општина)|Вртикоп]]
|municunit =
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of =
|population =
|area =
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|website =
}}
 
'''Превртенец''' е({{lang-el|Δελικλή Καγιά}}, ''Деликли Ќаја'') — поранешно [[село]] во [[Воденско]], [[Егејска Македонија]], дел од денешната [[РепубликаВртикоп (општина)|Општина Вртикоп]], во [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓало во непосредна близина на селото [[Врбени (Воденско)|Врбени]], на самиот пат од градот [[Вртикоп]] за градот [[С’ботско]].<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том=I|глава=Воденски округ|страница=56}}</ref>
== Историja ==
 
Сместено е на 10 километри северно од општинското средиште Вртикоп.
== Економија ==
 
== ДемографијаИсторија ==
 
Превртенец била мала чифлигарска населба, која македонските жители го напуштиле селото пред 1913 година поради разбојништва и се засолниле во селото [[Цакони]], Мегленско.<ref name="НМЕМ" />
== Општествени институции ==
 
== Стопанство ==
== Културни и природни знаменитости ==
 
Главно занимање на населението било земјоделството.
== Редовни настани ==
 
== ЛичностиНаселение ==
 
Во „[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“, издадена во [[Константинопол]] во [[1878]] година, во која биле наведени статистиките за машкото население од [[1873]] година, ''Привиртенец'' (Privirténetz) било посочено како село во Воденската каза со 63 куќи и 244 жители [[Македонци]].<ref>„Македонија и Одринско. Статистика на населението од 1873 г.“ Македонски научен институт, Софија, 1995, стр. 158 - 159.</ref>
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година во ''Превртенец'' живееле 54 [[Македонци]].<ref name="НМЕМ" /><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_03.htm Васил К’нчов. Македонија. Етнографија и статистика, Софија, 1900, стр. 149.]</ref> По податоци на секретарот на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]], [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во ''Приварјанец'' (Privarjanetz) имало 30 Албанци.<ref name="НМЕМ" /><ref>Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 190 - 191.</ref>
 
Оваа населба во пописот од 1913 година била забележана со 55 жители (веројатно сточарски семејства, бидејќи македонското население го напуштило селото), додека во пописот од 1920 година се водела само со еден жител. Населбата не била обновена, поради што и се распаднала, така што не се спомнува повеќе.<ref name="НМЕМ" />
 
== Самоуправа и политика ==
 
Селото влегува во рамките на општината [[Вртикоп (општина)|Вртикоп]], во округот [[Постол (округ)|Постол]].
<!--== Општествени установи ==
== Културни и природни знаменитости ==
== Редовни настани ==
== Личности ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
=== Белешки ===
== Иселеништво ==
* {{БИМ}}
 
{{Вртикоп}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Населени места во Егејска МакедонијаВртикоп]]

Прегледник