Разлика помеѓу преработките на „Монада“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 21 бајт ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
с
 
Во '''филозофијата''':
* [[Монада (старогрчка филозофија)]], поим кај античките философифилозофи како [[Питагора]], [[Парменид]], [[Ксенофан]], [[Платон]], [[Аристотел]] и [[Плотин]] со значење на [[Бог]] или првото исконско битие, или пак севкупноста на сите битија.
* [[Монизам]], концептот за „една суштина“ во метафизичката и телеолошката теорија
* [[Монада (гностицизам)]], најисконскиот аспект на Бога во Гностицизмот
* ''[[Монадологија]]'', философскофилозџфско дело од [[Готфрид Лајбниц]] каде монадата е основна единица на восприемната стварност
* „Монадологија Физика“, дело од [[Имануел Кант]]
* „Пехар или Монад“, текст во делото „Корпус [[Херметика]]“

Прегледник