Прејди на содржината

Атмосферски притисок: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
Одбиена последната промена (од 79.126.178.23) и ја поврати преработката 3370980 на KasparBot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 79.126.178.23) и ја поврати преработката 3370980 на KasparBot)
'''Атмосферски притисок''' е [[притисок]]от на [[земјина атмосфера|Земјинатаземјината атмосфера]]. Тој е притисокот кој го врши воздухот со неговата [[тежина]], како сила врз единица површина на [[Земја (планета)|Земјата]].
 
{{физика-никулец}}