Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 344 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(authority control moved to wikidata)
с
 
Се смета дека поради лошата политичка ситуација, француската окупација и зависноста на прускиот крал) и неговата релативно рана смрт, поради која тој не доживеал да го види големиот индустриски процут на Германија во втората половина на XIX век, Шинкел впрочем воопшто не го остварил својот вистински потенцијал кој е воочлив од неговите нацрти.
{{clear}}
 
== Поврзано ==
* [[Лео фон Кленце]];
{{Ризница-врска|Karl Friedrich Schinkel}}
{{Wikisource1911Enc Citation|Schinkel, Karl Friedrich}}
* {{cite webнмс |last=Carter |first=Rand |title=Karl Friedrich Schinkel, The Last Great Architect |url=http://www.tc.umn.edu/~peikx001/rcessay.htm}} Prefatory essay from ''Collection of Architectural Designs including those designs which have been executed and objects whose execution was intended by Karl Friedrich Schinkel'' (Chicago: Exedra Books Incorporated, 1981)
 
{{Лични податоци
|NAME= Шинкел, Карл Фридрих
|ALTERNATIVE NAMES=
|SHORT DESCRIPTION=[[Германија|германски]] [[архитект]] и сликар
|DATE OF BIRTH=13 март 1781
|PLACE OF BIRTH=[[Нојрупин]] ([[Бранденбург]]
|DATE OF DEATH=9 октомври 1841
|PLACE OF DEATH=
}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Шинкел, Карл Фридрих}}
[[Категорија:Родени во 1781 година]]
[[Категорија:Починати во 1841 година]]
[[Категорија:Германски архитекти]]
[[Категорија:Германски сликари]]
[[Категорија:Неокласични архитекти]]
[[Категорија:Родени во 1781 година]]
[[Категорија:Починати во 1841 година]]

Прегледник