Разлика помеѓу преработките на „Димитар Мишев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| деца =
}}
'''Димитaр Мишев Димитров''' ({{lang-bg|Димитър Мишев Димитров}}; {{рн|6|декември|1854}} - {{пн|25|јануари|1932}}) со псевдонимот '''Бранков''' — [[Бугарија|бугарски]] [[книжевник]], [[публицист]] и [[политичар]], долгогодишен секретар на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]], редовен член на [[Бугарска академија на науките|Бугарската академија на науките]] и [[слободен ѕидар]]. Познат е како истражувач на населените места во [[Македонија (регион)|Македонија]] со делото ''[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]'' („Македонија и нејзиното христијанско население“, 1905), наведувајќи го македонското население како „бугарско“.
 
==Биографиja==

Прегледник