Школки: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 577 бајти ,  пред 6 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
 
== Специјализација на школките ==
Школките се разликуваат во нивните навики: некои, како остригите и морските мусели, имаат редуцирано стапало и постојано се прикачени за супстрат; некои, пак, како слатководните мусели се закопуваат во песокот или калта со помош на стапалото; трети живеат на или близу поврпината на океанското дно; останатите, како [[Бродски црв|бродскиот црв]], ги копаат [[Карпа|карпите]] или дрвата барајќи заштита, при што можат да оштетат и некои морски структури. Скалопите пливаат со голема брзина, со безо наизменично отворање и затворање на черупката, со што се исфрлува водата[[вода]]та од мантијната празнина. Школките кои се изложени на мала плима ги одржуваат своите жабри влажни со помош на складираната вода во мантијната празнина.
 
==Школките како тема во уметноста и во популарната култура==
Школките се разликуваат во нивните навики: некои, како остригите и морските мусели, имаат редуцирано стапало и постојано се прикачени за супстрат; некои, пак, како слатководните мусели се закопуваат во песокот или калта со помош на стапалото; трети живеат на или близу поврпината на океанското дно; останатите, како [[Бродски црв|бродскиот црв]], ги копаат [[Карпа|карпите]] или дрвата барајќи заштита, при што можат да оштетат и некои морски структури. Скалопите пливаат со голема брзина, со безо наизменично отворање и затворање на черупката, со што се исфрлува водата од мантијната празнина. Школките кои се изложени на мала плима ги одржуваат своите жабри влажни со помош на складираната вода во мантијната празнина.
Школките се јавуваат како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Школки“ - песна на францускиот поет [[Пол Верлен]].<ref>Пол Верлен, ''Есенска песна''. Скопје: Македонска книга, 1987, стр. 26.</ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник