Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5.562 бајти ,  пред 4 години
=== 2004–2006 ===
 
[[Податотека:Contador.jpg|мини|upright|лево|Контадор со екипата Либерти Сегурос во 2006 година]]
Контадор станал професионалец во 2003 за екипата {{ct|ONC|2003}}. Во неговата прва година како професионалец, тој ја освоил осмата етапа на [[Трка околу Полска|Трката околу Полска]], индивидуален хронометар. Во текот на првата етапа на [[Вуелта а Астурија]] 2004 започнал да се чувствува лошо и по 40 километри паднал и доживеал потрес. Неколку дена претходно страдал од силни главоболки и му било дијагностицирано церебрална кавернома, вродена васкуларна болест, поради која бил подложен на ризична операција, по што следело закрепнувањето и повторното возење велосипед.<ref name="cavernoma" /> Како последица на операцијата има лузна, која се протега од едното до другото уво на врвот на главата.<ref>{{cite news
 
Контадор станал професионалец во 2003 година за екипата {{ct|ONC|2003}}. Во неговата прва година како професионалец, тој ја освоил осмата етапа на [[Трка околу Полска|Трката околу Полска]], индивидуален хронометар. Во текот на првата етапа на [[Вуелта а Астурија]] 2004 започнал да се чувствува лошо и по 40 километри паднал и доживеал потрес. Неколку дена претходно страдал од силни главоболки и му било дијагностицирано церебрална кавернома, вродена васкуларна болест, поради која бил подложен на ризична операција, по што следело закрепнувањето и повторното возење велосипед.<ref name="cavernoma" /> Како последица на операцијата има лузна, која се протега од едното до другото уво на врвот на главата.<ref>{{cite news
|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-471621/Courageous-Contador-lift-cloud.html
|title=Courageous Contador can lift the cloud
}}</ref>
 
[[Податотека:Contador angouleme.jpg|leftдесно|thumbмини|Контадор носејќи ја жолтата маичка во текот на 19. етапа на [[Тур де Франс 2007]].]]
 
Првата поголема професионална победа на Контадор дошла на [[Париз-Ница 2007]], каде ја освоил последната етапа на трката. Дискавери успешно го развлекол лидерот на трката [[Давиде Ребелин]] од екипата {{ct|GST|2007}}, овозможувајќи му на Контадор да го отпочне својот напад на последното искачување. Со Ребелин во групата зад него, Контадор се одржал пред неговите ривали во последните километри, победувајќи на трката.<ref>{{цитирана веб страница
Во текот на Вуелта, Контадор најавил дека нема да настапи на Светските првенства во [[Понферада]], велејќи дека патеката воопшто не соодветствува на неговите вештини.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2014/09/news/contador-defends-decision-skip-spanish-worlds_345129|title=Контадор ја брани одлуката да ги прескокне светските во Шпанија|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=11 септември 2014|accessdate=11 септември 2014|author=Ендру Худ}}</ref> Контадор страдал од падот на [[Џиро ди Ломбардија 2014|Џиро ди Ломбардија]], каде го повредил коленото кое го имал повредено на Тур де Франс истата година и со тоа ги изгубил сите шанси за победа на индивидуалниот пласман на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]], одлучувајќи се да ја прескокне [[Трка околу Пекинг 2014|Трката околу Пекинг]] за подобро да се подготви за сезоната 2015.<ref>{{cite news|url=http://www.tinkoffsaxo.com/news/alberto-contador-withdraw-beijing-focus-2015/|title=Алберто Контадор: „Се повлеков од Пекинг за да се насочен на 2015|work=[[Тинкоф-Саксо]]
|publisher=Тинкоф Саксо|date=6 октомври 2014|accessdate=6 октомври 2014|}}</ref>
 
=== 2015 ===
 
[[Податотека:Alberto Contador at the 2015 Vuelta a Andalucia.jpg|мини|Алберто Контадор на Вуелта а Андалусија 2015]]
 
За 2015 година, Контадор објавил дека ќе се обиде да ги освои обете [[Џиро д’Италија 2015|Џиро д’Италија]] и [[Тур де Франс 2015|Тур де Франс]], подвиг што не бил направен од 1998 година од страна на [[Марко Пантана]].<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2015/02/news/alberto-contador-confirms-giro-tour-double_360840|title=Alberto Contador confirms Giro-Tour double … again|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=14 февруари 2015|accessdate=30 април 2015|author=Ендру Худ}}</ref> Неговата прва трка била Вуелта а Андалусија во февруари. Го преземал водството на трката по хронометарот на етапата 1б, завршувајќи четврти.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/contador-moves-into-vuelta-a-andalucia-race-lead|title=Contador moves into Vuelta a Andalucia race lead|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=30 април 2015|accessdate=30 април 2015|author=Аласдер Фотерингем}}</ref> Контадор ја освоил третата етапа, завршница на нагорнина, со напад на 7,5 километри до целта.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/contador-wins-ruta-del-sol-stage-three-and-extends-overall-lead-158806|title=Contador wins Ruta del Sol stage three and extends overall lead|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Sports & Leisure network|date=20 февруари 2015|accessdate=20 февруари 2015|author=Ричард Виндзор}}</ref> Меѓутоа, ја изгубил водечката маичка на трката на следната етапа, уште една планинска завршница, каде вечниот соперник Крис Фрум ја освоил етапата и водството на трката.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-andalucia-ruta-ciclista-del-sol-2015/stage-4/results|title=Froome seizes overall lead at Vuelta a Andalucia|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=21 февруари 2015|accessdate=30 април 2015}}</ref> Фрум не го предал водството и Контадор ја завршил трката на второто место. Во средината на март, Контадор завршил петти на [[Тирено-Адријатико 2015|Тирено-Адријатико]], помагајќи му на колегата [[Петер Саган]] да ја освои шестата етапа со напад на искачувањето, остранувајќи ги спринтерите во водечката група.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/tirreno-adriatico-2015/stage-6/results|title=Tirreno-Adriatico: Sagan wins stage 6|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=18 март 2015|accessdate=30 априк 2015|author=Даниел Бенсон}}</ref> На крајот на март, Контадор го освоил четвртото место на [[Волта а Каталуња 2015|Волта а Каталуња]], каде имал тежок пад на претпоследната етапа. Контадор успеал да продолжи и да учествува на последната етапа, обезбедувајќи го пласманот во генералниот пласман.<ref>{{cite news |url=http://www.cyclingnews.com/news/contador-crashes-hard-at-volta-a-catalunya|title=Contador crashes hard at Volta a Catalunya|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=28 март 2015|accessdate=30 април 2015|author=Аласдер Фотерингем}}</ref> На крајот на април и пред почетокот на Џиро д’Италија, Контадор открил дека бил спремен за големата трка. Неговите повреди здобиени на Волта а Каталуња биле излечени. Изјавил: „Јас сум добар, добрите тренинзи овде на Канарите се завршени и сега сум во фаза на опоравување пред Џиро. Направив многу искачувања во последните три недели и сега ќе одморам пред следната недела“.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/features/alberto-contador-exclusive-recovered-from-injury-and-ready-for-the-giro-ditalia|title=Alberto Contador exclusive: Recovered from injury and ready for the Giro d'Italia|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=30 април 2015 |accessdate=30 април 2015|author=Аласдер Фотерингем}}</ref>
 
[[Податотека:Giro 2015 contador.jpg|мини|десно|Контадор ја носи розевата маичка на [[Џиро д’Италија 2015]]]]
 
== Обвинувања за допинг ==

Прегледник