Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 6 години
с
 
=== Ендокрина функција на панкреасот ===
{{See also|PancreaticПанкреасни isletsостровчиња}}
Делот од панкреасот кој има ендокрина функција е изграден од приближно 3 милиони<ref name=":0">{{Cite journal|title = A 3D map of the islet routes throughout the healthy human pancreas|url = http://www.nature.com/articles/srep14634|journal = Scientific Reports|date = 2015-09-29|pmc = 4586491|pmid = 26417671|volume = 5|doi = 10.1038/srep14634|first = Constantin|last = Ionescu-Tirgoviste|first2 = Paul A.|last2 = Gagniuc|first3 = Elvira|last3 = Gubceac|first4 = Liliana|last4 = Mardare|first5 = Irinel|last5 = Popescu|first6 = Simona|last6 = Dima|first7 = Manuella|last7 = Militaru|pages=14634}}</ref> [[панкреасни островчиња]]. Секое островче е изградено од четири главни видови на клетки. Тие релативно тешко можат да се разликуваат меѓу себе со употреба на стандардните техники за боење, но можат да се класифицираат во зависност од нивната секреција на: α [[алфа клетка|алфа клетки]] кои секретираат [[глукагон]] (ја зголемува концентрацијата на глукоза во крвта), β [[бета клетка|бета клетки]] кои секретираат [[инсулин]] (ја намалува концентрацијата на глукоза во крвта), δ [[делта клетка|делта клетки]] кои секретираат [[соматостатин]] (ја регулира/запира секрецијата од α и β клетките) и [[PP клетка|PP клетки]], или γ (гама) клетки, кои секретираат [[панкреасен полипептид]].<ref>BRS physiology 4th edition ,page 255-256, Linda S. Constanzo, Lippincott publishing</ref>
 

Прегледник