Разлика помеѓу преработките на „Визалтија (општина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
с
'''Визалтија''' ({{lang-el|Δήμος Βισαλτίας}}, ''Димос Визалтијас'') — [[општина]] во [[Сер (округ)|Серскиот округ]] на [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]]. Административен центар е градот [[Нигрита]]. Подрачјето на општината приближно се совпаѓа со она што традиционално се смета за '''Нигритско''' (Нигридско).
 
Општината е наречена по некогашната [[Долна Македонија|долномакедонска]] област [[Визалтија]] (Бисалтија), согласно грчката политика на присвојвуањеприсвојување на [[Античка Македонија|древната историја на Македонија]]. Оваа област ја опфаќала територијата помеѓу реката [[Струма]] (Стримон) и езерото [[Тахино]] (Керкинида) на исток и [[Крестонија]] на запад.
 
== Населени места ==

Прегледник