Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
== Комплекс ==
 
Како и останатите императорски џамии, и оваа била изградена како кулије, односно комплекс од соседни структури за верските потреби. Оригиналниот комплекс, освен џамијата содржал и болница, училиште, [[јавнатурска бања]], [[турбе]], две јавни чешми и пазар. Во времето на [[Ахмед III]] била изградена и библиотека.
 
Пазарот опстојува и денес, и е познат како [[Египетска чаршија (Истанбул)|Египетска чаршија]], една од поголемите туристички атракции во Истанбул.

Прегледник