Разлика помеѓу преработките на „Банско (град)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
 
== Туризам ==
Банско e рекреативен скијачки центар во [[Пирин]], ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската - 1000 м. Градот е со наjголeма динамика на приватните инвестиции во туристическиоттуристичкиот дел на градовите во Бугарија и имало повеќе от 17 000 легла <ref>[http://banskowintertour.com/tourists/bansko-beds] (2010)</ref> за туристите во 2010.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник

Прегледник