Разлика помеѓу преработките на „Екстремни спортови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
отстранета Категорија:Спорт; додадена Категорија:Екстремни спортови користејќи го HotCat
с (Bot: Migrating 31 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q309162 (translate me))
с (отстранета Категорија:Спорт; додадена Категорија:Екстремни спортови користејќи го HotCat)
Некои од овие спортови постојат со години и нивните генерациски следбеници се на добар пат да станат познати личности. Од Rock climbing и ice climbing произлегоаа многу познати имиња како што се Едмунд Хилари,Крис Бонингрон,Волфганг Гулич и од неодамна Џо Симпсон.Друг пример е и surfing,измислен пред векови од жителите на Хаваи.
 
[[Категорија:СпортЕкстремни спортови| ]]

Прегледник