Кнежевство Србија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Кнежевството Србија''' ({{lang-sr| Кнежевина Србија / Kneževina Srbija}}) било полунезависна држава на Балканот која била создадена со Српската револуција, која траела меѓу 1804 и 1817. Неговото создавање било договорено прво преку ''непишан'' договор меѓу [[Милош Обреновиќ I|Милош Обреновиќ]], лидерот на Второто српско востание и Марашли паша. Со [[Хатишериф]] во 1830 година било признато и од [[Висока порта|Портата]].
'''Кнежевство Србија'''
 
Со [[Договор од Берлин (1878)|Берлинскиот договор]] од 1878, кнежевството добило и меѓународно признавање. Кнежевството Србија постоело до 1882 кога било прогласено за кралство.
 
[[Категорија:Поранешни држави на Балканот]]
[[Категорија:Поранешни словенски држави]]

Прегледник